Bina Yapı Bilgilendirmesi

Bina Yapı Bilgilendirmesi

BiLGiLENDiRME

Değerli Velilerimiz;  

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi hepimizi derinden etkilemiştir. Bu felakette hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Tüm millet olarak gece gündüz çalışan fedakâr kurtarma görevlilerine, deprem bölgesindeki insanların acısını yaşayan ve elinden gelen her türlü̈ yardımı yapan herkese teşekkür ediyoruz.  

Bu elim felaketten dolayı bir süredir gündemimizin deprem olması, oradaki yaşananları yüreğimizde hissetmemiz hasebiyle yaşadığımız yerlerin sağlamlığını sorgulamak en doğal hakkımızdır. Bu bağlamda biricik yavrularımızın eğitim mekanlarındaki güvenliklerini sizlere anlatmak üzere bu yazıyı kaleme almış bulunmaktayız.  

Pendik Anaokulumuz 2006 yılında tüm yönetmelik ve uluslararası kabul gören statik projelere göre Pendik Belediyesi tarafından ruhsatlandırılmış olup inşaat yapım süresi boyunca gerek belediyemiz gerek yapı denetim kurumları gerekse yapı laboratuvarları tarafından sürekli olarak denetlenerek tüm proje ve ruhsatlara uygun yapıldığından “Yapı kullanım izin belgesi” almaya hak kazanmıştır.  

Bina projelerimizi uzman İnşaat mühendislerine önlem amaçlı tekrar tetkik ettirdiğimizde kolonlarımızın, kiriş̧ sistemimizin olması gerekenden çok daha iyi kesitlerde olduğunun bilgisini aldık. Bodrum katı yüksekliğimiz: 5.5 metre olup zemin üstü bina yüksekliğimiz ise 15 metredir. Bodrum katından çatı katına kadar binamız perde kolonlarla desteklenmiştir. Buna ek olarak havuzun olduğu bölgede iki adet 80 cm çaplı dairesel kolon bulunmaktadır. Uzmanların bina incelemesinde yapının taşıyıcı sistem elemanlarında çatlak oluşumu ve/veya sehim gibi taşıyıcılığı etkileyebilecek olumsuz bir durum gözlenmediği bildirilmiştir. Uzman inşaat mühendisi ekibimiz Kahramanmaraş̧ bölgesinde gördüğü yıkılan yeni binaların büyük çoğunluğunun “zeminde kolon kesilmesi” ya da uygun bodrum yapılmaması olduğunu bizlere bildirmişlerdir. Her iki durumda da bizim binamız olması gerekenden çok daha güçlüdür.  

Bir diğer önemli konu da binamızın bulunduğu zemindir. Bu bağlamda da gerekli incelemeler yapıldığında ekstra önlem alınarak statik projenin hazırlandığı görülmektedir. Mühendislik pratiğinde binalar tasarlanırken yapı malzemelerinin göstereceği performans değeri “Bina önem katsayısı” ile belli bir değerde azaltılarak daha güçlü̈ ve amacına uygun hale getirilmiştir. Eğitim öğretim faaliyeti sürdürdüğümüz kampüsümüz tasarımından, yapımına kadar tamamen bu standartlarda yapılmıştır. Binamızın yapılış̧ amacı eğitim mekanı olup sonradan okula dönüştürülen bir yapı değildir.